Храм Свете Тројице - РатишевинаОво је повећи сеоски храм са једним бродом и полукружном апсидом управљеном пут истока и полукружно засведеним прозорима фине израде. Има звоник на преслицу са три окна.
На јужноме зиду постоје два прозора, као и један мањи отвор, те врата, а на сјеверноме се отвара један прозор.
О храму је др Горан Ж. Комар записао следеће:
„У селу живи предање да је црква саграђена благодарећи прилозима другој, завјетној цркви Светих Врачева Козме и Дамјана која данас лежи у рушевноме стању (данас је и тај храм обновљен и у богослужбеној употреби).
Посебна знаменитост је гробница поповског војводе Саве Анђелића који је, према предању, погинуо на Гручалици у Каменоме крај Новога, испријечивши се Хусеин Топал - паши у окршају са наступајућим турским снагама које су кренуле да гурну опсадне савезничке снаге у море.
Ваља водити рачуна о помињању у архивским документима у Драчевици и послије битке на Каменоме личности уписане као Sava Angelinich. Тако и у катастру Херцег - Новог довршеном 1690. године. Овај Херцеговац из Попова поља је скупа са одредом Саве Кујачића и Морачанима Милијом и Петром Радовићем, дочекао наступајућег Топал-пашу на Гручалици и одбио његове снаге које су кренуле у деблокаду јакога турског гарнизона у граду. О овим догађајима дознајемо из савремених извјештаја генерала Ђ. Корнара, али и из једног рукописа потомка високих морачанских протагониста овога боја, Рада Радовића који је са много пажње реконструисао догађај.
Гробнице у порти представљају веома препознатљива дјела бокешког сакралног градитељства у његовом крупном замаху који је услиједио послије вршне деценије 19. вијека. Свакако да то носи печат необичности када знамо да је Бока, као регија, у то доба захваћена дубоком економском кризом."
Храм је прије неколико година саниран и у богослужбеној је употреби.
Локација: https://maps.app.goo.gl/dsgohT8fC5ev1UvZA