15. августа 2024. године, на Канли кули у Херцег Новом, Ђедовим сабором отворен је једанаести по реду Трг од ћирилице.
Свечано отварање Трга од ћирилице традиционално је уприличено на дан славе оснивача града Херцег Новог, на празник Преноса моштију Св. првомученика Стефана.
Прослава је започела Светом литургијом коју су у цркви Вазнесења Господњег на Топлој служили Високопреосвећени Митрополити црногорско-приморски Јоаникије и захумско-херцеговачки и приморски Димитрије.
Трг од ћирилице је на самом почетку благословио Високопреосвећени Митрополит Јоаникије, који се осврнуо на изузетан значај који имају и личност и дјело Авве Јустина у свеукупној духовној обнови нашег народа, а нарочито кроз дјело његових ученика, међу којима је истакао блажене успомене пастире и учитеље наше Цркве: Митрополита Амфилохија и Владику Атанасија. Након тога Трг је бираним ријечимаотворио градоначелник Херцег Новог, г. Стеван Катић. Он је нагласио значај ове светковине у очувању историјског континуитета и идентитета нашег народа, и изразио наду да ће Министарство културе и медија Владе Црне Горе Трг од ћирилице убројати у манифестације од посебног значаја за Црну Гору.
Посебан акценат овогодишње светковине јена јубилејимаПреподобног Јустина Ћелијског –130 година од његовог рођења, 45 година од упокојења и 10 година од откровења његових часних моштију, тако да је и синоћни Ђедов сабор био у знаку овог великог духовника.
Након што је Хор „Свети Сава” из Херцег Новог отпјевао тропар Св. ави Јустину, бесједу о смислу и обавезујућем значају завјета, као и о кључним личностима које су тај завјет, једном утемељен између Бога и људи кроз жртву Сина Његовог, у српском роду својом ријечју и животом утемељили и утврдили – Светоме Сави, Његошу, Ави Јустину и Митрополиту Амфилохију, и учинили да га можемо звати и нашим именом светосавски и косовски завјет, произнио је проф др. Богољуб Шијаковић.
Током вечери брижљиво изабране одломке из из писама Аве Јустина читао је драмски умјетник Горан Славић, а драмска умјетница Ивана Жигон је казивала пјесму „Цвијет наде“ Митрополита Амфилохија. Сјајним интерпретацијама заокружили су Ђедов сабор вокално-инструментални састав „Фенечки бисери” са шест разноврсних духовних и родољубивих пјесама, ансамбл народнихигара и пјесама „Ђурђевданско коло“ са сплетом игара из централне Србије и из Црне Горе, народни гуслар Жељко Вукчевић, који је отпјевао надахнуту пјесму Хаџи Радована Бећировића Требјешког посвећену Оцу Јустину, и вокална солисткиња Теодора Бајић, која је премијерно извела пјесму „Божији слуга”, аутора Радована Ралевића.
Међу јубилејима који ће на Тргу од ћирилице бити обиљежени до 28. августа 2024. су: 800 година манастира Врањина, 770 година од упокојења Светог Архиепископа Српског Никодима, 430 година од спаљења моштију Светог Саве, 530 година од штампања „Октоиха првогласника“, 230 година од оснивања Карловачке богословије, те 200 година од освећења Цркве Ризоположенија Пресвете Богородице у Бијелој. Програми Трга ће одржавати на Тргу Херцега Стјепана, у Кући нобеловца Ива Андрића, и у портама цркве Св. Спаса на Топлој и манастира Савина.
Покровитељи овогодишњег Тргаод ћирилице су: Митрополија црногорско-приморска и Општина Херцег Нови; добротвори: Секретаријат за културу и образовање Општине Херцег Нови, Министарство спољних послова Републике Србије – Управа за сарадњу с дијаспором и Србима у региону; Министарство културе и медија Владе Црне Горе, Манастир Острог и Јавна установа културе Херцег Фест, док су медијски покровитељи Трга: Острог Тв Студио, Радио-телевизија Херцег Нови, Радио Светигора и портал ИН4С.