Вече посвећено Стефану Митровом Љубиши поводом 200 година од његовог рођења
Десето по реду вече 11. Трга од ћирилице било је у знаку јубилеја 200 година од рођења српског књижевника и дипломате из Паштровића, Стефана Митрова Љубише, чувеног по својим приповјеткама, које су сврстане у ремек дјела српске књижевности 19. вијека.
Учесници програма били су: др Будимир Алексић и књижевник и публициста Желидраг Никчевић.
Најприје је лик и дјело Стефана Митровог Љубише приближио публици др Алексић. У свом излагању, подсјетио је да овај писац није посједовао образовање од малена. Тек са четрнаест година се научио читати и писати, истовремено када је научио и италијански језик. "Био је један од вођа српског националног препорода у Боки, заступник у Далматинском сабору и Бечком парламенту, носилац српске националне идеје, народни трибун, књижевник, преводилац, пјесник, даровити приповједач, творац ненадмашних умјетничких приповједака на националној историјској основи, врстан стилиста, те један од најдоследнијих присталица народног језика" наводи др Алексић. Својом особеном прозом означио је прелаз из романтизма у реализам и дао изузетан допринос српској књижевној баштини. Професор је у свом излагању изнио низ теза о Љубишиној националној идеји, политичкој дјелатности, као и о његовом иразито квалитетном културном и књижевном дјеловању.
Љубиша је почео рано да пише, али се својим приповједачким даром почео бавити тек у петој деценији свога живота. Приповјетке су му излазиле у најугледнијим тадашњим листовима и часописима, наводи професор и додаје да је Љубиша свој књижевни програм изнио у кратком предговору своје прве књиге, цитирајући изводе из поменутог предговора. "Моја је намјера била", каже он, "да овом радњом очувам неколико знаменитијех догађаја своје отаџбине, а узгред да опишем начин живљења, мишљења, разговора, напор, врлине, мане и пороке својих земљака, па све то да предам потомству онако како сам чуо и упамтио од старијех људи, јер видим да се сваки дан те ствари преображују и гину, све што је напреднији дотицај и поплавица туђинства."
Књижевник и публициста Желидраг Никчевић се у свом излагању осврнуо на један наизглед споредан, али изузетно важан "амбијентални аспект" Стефана Митрова Љубише, што подразумјева свеобухватне мотиве његовог стварања, који су нама у очувању поузданог културно-идентитетског курса посебно важни. "Његова проза је не само Његош у прози, него је то народ малих прича", запажа Никчевић, тумачећи књижевно стваралаштво овог великог писца. Код Љубише је писање дефинисано као "повратак, завичају, мајци или материном млијеку", запажа Никчевић и додаје да се "у основном слоју Љубишиних приповјетки примјећује једна носталгија за скоро потонулим словенским свијетом". Унутар његовог стваралачког опуса, провлачи се нека нит својеврсне приповједачке гериле, закључује Никчевић. У једном од његових публикованих писама, на крају стоји "одмах по прочитању спалити", што се може окарактерисати као неко "позиционо лукавство тих његових текстова" наводи Никчевић, "који постају етнографски документ првог реда".
"Ја нијесам никад мислио писати за штампе, ни препуњати и онако препуне сандуке наших књижара сухопарним књигама. Но видећи грдни расап што се по штампи чини лијепим нашим језиком, пуче ми срце од бола, па се дадох и ја да нешто пишем као неки просвјед противу таквог расапа. Да ли ћу успјети, бојим се љуто, јер су се на пустоши наше књиге, удомазетили облици туђих културних језика, као да одјенеш Херцеговца у француски фрак", навео је Никчевић, цитирајући Стефана Митрова Љубишу. Чежња за родном српском гудом, посебно је истакнута у његовом писму из Аустрије, када описује љепоте родног мјеста и својега народа: "кад ми на ум падне да је сјутра Тројичиндан, да ће се сјутра Крста носити и коло водити, а ја овдје без игдје икога кукавац, кад ми на ум падне, дође ми да пукнем међу овијем свијетом који нема ни душе ни чувства". Упечатљиво је и Љубишино непоколебљиво идентитетско исповиједање, посебно исказано следећим ријечима :"ја знам да ви на мене мрзите јер сам срб народношћу и православан вјером", и опет, "а ја којему је српско знанење на челу упечаћено, бранићу погажено право и слободу док ми под грлом куца".