ТРГ ОД ЋИРИЛИЦЕ
Ова веома значајна организација за српски народ у Црној Гори, као и широм српских земаља, осмишљена и реализована први пут 2014. године као прва манифестација културно-вјерског карактера у Црној Гори, „Трг од ћирилице“ сада већ десети јубиларни пут окупља удружења издавача и књижара ћириличних књига, духовног, историјског, педагошког и умјетничког садржаја из Црне Горе, Србије, земаља ближег региона, као и Бугарске и Русије. Започела је свој рад са благословом Српске православне цркве, Митрополије црногорско-приморске, односно благословом Његовог Високопреосвештенства блажене успомене Митрополита црногорско-приморског господина Амфилохија, а прегалаштвом и трудом протојереја-ставрофора Радомира Никчевића, тадашњег архијерејског намјесника херцегновског и директора ИИУ "Светигора".
Ова манифестација је организована ради обнављања и подсјећања на духовну, културну и умјетничку кирило-методијевску, светосавску и светопетровску заоставштину наших предака, која се ћириличним писмом стварала, преносила, развијала и трајала. Манифестација ће представљањем књига, гостовањима значајних појединаца из свијета духовности, културе и умјетности и другим сродним активностима, настојати да укаже на опасност од заборављања и "протјеривања" нашег ћириличнога слова, које је ологосило наш народ и ове просторе, не само ријечју писаном и штампаном, него самим Логосом Божијим (Христом Богочовјеком).
У склопу ове манифетсације установљене су и њене двије званичне награде: "Печат Херцега Шћепана" и "Ћириличник", које се додјељују заслужним поједницима и институцијама из области националне културе, језика и ћириличног писма.
Главни простор за одржавање манифестације Трга од ћирилице су порта цркве Св. Арханлгела Михаила на Тргу Херцега Стефана у Херцег Новом и порта саборне цркве Светог Вазнесења Господњега - Св. Спаса на Топлој у Херцег Новом
Програм Трга од ћирилице предвиђа велики број предавања, тематских вечери, представљања нових ћириличних писаних дјела, књижевних издања, публикација, документарних и краћих филмских форми, али и наступа хорова, етно група, вокалних ансамбала, фолклорних ансамбала, тематски обиљежавајући значајне датуме из српске историје.
Пројекат је постао препознатљив на мапи истовјетних манифестација у региону, а број заинтересованих учесника расте из године у годину. Највидљивији учинак ове манифестације је свијест о важности очувања ћириличног писма, његовој препознатљивости као аутентичној културној али и духовној вриједности насљеђа нашег народа, преко растуће и све присутније потребе младих генерација да ово писмо очува, заштити и пренесе новим нараштајима.